POLSKIENGLISHČESKÝ

ESPANOLDEUTSCHITALIANO

MIECZYSŁAW MATUSZCZAK

(1923 - 2001)


  W latach 1958 - 1971 prowadził Chór Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1972 r. założył na Politechnice Wrocławskiej zespół kameralny "Madrygaliści Wrocławscy". W 1983 r. objął kierownictwo artystyczne reaktywowanego chóru Uniwersytetu Wrocławskiego, który prowadził do 1992 roku. Tak wspomina pana Mieczysława Jerzy Semków:
 "Mieczysława poznałem w 1960 roku, gdy jako student III roku przyszedłem do ówczesnego Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego. Był dla nas, młodych wówczas ludzi, niekwestionowanym znawcą muzyki, który z dużą kulturą egzekwował swoje muzyczne racje. [...]. Z czasem znaleźliśmy w nim również bliską osobę-przyjaciela, który mimo zażyłości nie obniżał swoich wymagań i skutecznie prowadził naszą śpiewającą gromadę przez całe lata 60-te. Mieczysław był człowiekiem skromnym, oddanym temu co robił tak dalece, że udawało mu się każdego roku nie tylko zatrzymać ciągle rosnącą grupę śpiewających, ale także pozyskiwać nowych chórzystów. [...]
  Gdy w 1983 roku wpadłem na pomysł, by odnowić nasze aktywne uczestnictwo w chórze po kilkunastoletniej przerwie wrócić do swych młodzieńczych pasji, Mieczysław ani przez chwilę się nie wahał i stanął na czele odrodzonego zespołu. Był już wtedy wysoce doświadczonym dyrygentem, w dalszym ciągu jednak nienasyconym pasjonatem. Coraz częściej zaczęło Mu dokuczać jego słabnące serce. Kolejne zawały przeżywaliśmy razem z Nim. A gdy nadszedł najtrudniejszy moment- operacja, wówczas kilka osób oddało krew, by chociaż w ten sposób ratować Mietka. Trudną, wręcz dramatyczną dla nas wielu była sytuacja rozstania w 1993 roku, kiedy to po operacji lekarze zabronili Mu tego, co kochał całym swoim sercem- dyrygowania. Nie mógł się z tym długo pogodzić.
 W poniedziałek 27 sierpnia 2001 pożegnaliśmy Go na Cmentarzu Grabiszyńskim."

  Źródło: Z radością przez XX- lecie. Księga jubileuszowa Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, pod red. Milicy Semków, Marii Kulewskiej, Jerzego Semków i Zofii Semków, Wydawnictwo Silesia, Wrocław 2003.

©2018 GAUDIUM